A geprd (Acinonyx jubatus) a macskaflk csaldjnak jellegzetes tagja, mely lopakods vagy falkban vadszs helyett inkbb gyorsasgi flnyt kihasznlva ejti el ldozatt. A leggyorsabb szrazfldi emlsknt rvid tvon elrheti akr a 110 km/ra sebessget is.
Nemnek tudomnyos neve, az Acinonyx, grgl azt jelenti „nem mozg karom”, mivel karmai akkor is lthatak maradnak, ha az llat visszahzza ket, mg a fajnv, jubatus, jelentse latinul „srnyes”.
A magyar geprd nv (akrcsak a francia gupard vagy a nmet Gepard) a latin gattus pardus („macska-leoprd”) kifejezsbl szrmazik. Angolul a geprd neve „cheetah” (ejtsd: cst). Ez az azonos jelents hindi cst sz tvtele, amely taln a „pettyezett” jelents szanszkrit csitraka elnevezsbl ered.
Geprdok a Masai Mara vadrezervtumban, Kenyban
A geprd nagyon izmos, br a teste karcsnak s trkenynek tnik. Mellkasa dombor, mg a hasa mlyen behzott. Kis feje, rvid orra s magasan l szemei, kis kerek flei s a maximlis oxignbevitelhez nagy orrlyukai vannak. A geprd szre srgs szn, fekete kerek pettyekkel, amely segti az lczsban. Az orra kt oldaln fekete cseppszer vonalak lthatak. A felntt llatok slya 40–65 kg kztt mozog, testhossza 112–135 cm, mg farka elrheti a 84 cm-t is.
A geprdoknl elfordul a ritks mintzat mutci, illetve a nagyobb, foltszer, sszeolvad pettyekkel mintzott vltozat, mely kirlygeprd nven ismert. Egykor kln alfajknt voltak besorolva, m ez csupn az afrikai geprd egyik mutcija. A kirlygeprd csak ritkn lthat vadonban, m fogsgban szaporodhatnak (lsd lent).
A geprdok (a pumkhoz, hprducokhoz s kdfoltos prducokhoz hasonlan) tudnak dorombolni, ahogy beszvjk a levegt, de nem tudnak bgni. Ezzel szemben az oroszlnok, tigrisek, leoprdok s jagurok tudnak bgni, de nem kpesek dorombolni, kivve prologtats kzben. A geprdokat szmos vonsuk miatt a nagymacskk kz soroljk, azok legkisebb termet kpviseljeknt. Gyakran keverik ssze a leoprddal, habr meg lehet ket klnbztetni, pldul a geprd orrnak kt oldaln hzd knnycsepp-alak vonalakrl, melyek a szeme sarktl a szjig hzdnak. A geprd testalkata is nagyban klnbzik a leoprdtl, a legjellegzetesebb eltrs a geprd vkony s kivtelesen hossz farka. A geprd bundja srgs, vagy barnssrga szn, 10–18 cm tmrj fekete pettyekkel tarktva. A fehr hastjkon nincsenek pettyek s a farkn lev pettyek ngy-hat stt gyrv olvadnak egybe. A geprd farka gyakran bozontos fehr bojtban vgzdik. A hm geprdok valamivel nagyobbak, mint a nstnyek s a fejk is nagyobb, m tulajdonsgaik alapjn nehz klnbsget tenni kzttk.
A geprd sok helytt a kihals szlre sodrdott. Az sszes nagymacska kzl ezt a legnehezebb j krnyezetbe telepteni, fogsgban nehezen szaporthat, m nhny llatkertben mr sikerlt. Mg egykor a bundja miatti vadszat, mostanra a terletnek s zskmnyllatai llomnynak cskkense miatt kerlt veszlybe. A geprd minden macskafle kzl a legsibb, valsznleg nagyjbl 18 milli vvel ezeltt alakult ki, habr a jelenlegi kutatsok szerint mg valsznbb, hogy a macskaflk csaldjba tartoz mind a 37 ltez faj kzs se 11 milli ves.
A geprd termszetes ellensgei az oroszlnok s hink. A geprd mancsain csak flig visszahzhat karmok vannak, ez a legfontosabb vons, amely megklnbzteti a tbbi macskafltl. A vissza nem hzhat karmok nagyobb kapaszkodsi lehetsget biztostanak nagy sebessgnl, s segtenek a gyorsulsnl s a manverezsben, gy ugyanazt a clt szolgljk, mint a kutyk karmai. Meg kell emlteni mg azt is, hogy a geprd karmainak ktszvetei ugyanolyanok, mint a tbbi macskaflnek, egyszeren a br s bunda alatt nincs szigetelrteg, ezrt a karmok mindig lthatak. A fkrm kivtelvel, a geprd karmai sokkal rvidebbek s ersebbek, mint a tbbi macskafl.
[szerkeszts] Szaporods s szocilis let
A geprdok 20–24 hnapos korukra lesznek ivarrettek. A szaporodsi idszak egsz ven t tart. A nstnyek 90–95 napos vemhessgi idszakot kveten 1–5 klykt hoznak vilgra. A klykk az oroszln, tigris, jagur s leoprd klykeivel ellenttben „kiscica-szerek”, a hzimacska klykeihez hasonlak. Slyuk szletskor 150–300 gramm. Sok macskafltl eltren a geprdok megszletskkor mr viselik jellegzetes pettyeiket. A geprdklykk nyakt srnyszer pelyhes bunda bortja, mely akr szrksfekete is lehet, ez a szrzet kihullik, ahogy a geprd idsebb lesz. A hallozsi arny az els hetekben nagyon magas s akr a klykk 90%-t is meglhetik az oroszlnok, a hink vagy akr a sasok. A szletst kveten 13–20 hnapos korukban hagyjk el anyjukat.
Ms macskaflvel ellenttben, a felntt nstnyeknek nincs vals terletk, s lthatan kerlik egymst, habr nhny rvid ideig egytt l anya–lnya prost mr megfigyeltek. A hmek nha kisebb csoportokba verdnek, klnsen akkor, ha egy alombl szrmaznak. Ezek a csoportok gyakran kt vagy hrom testvrbl llnak. A szvetsges hm geprdok sokkal sikeresebben vdik s tartjk meg terletket, mint ha egyedl lnnek. lettartamuk a vadonban tlag 12 v, mivel regkorukra a gyorsasgukat elvesztik, de fogsgban tbb (akr 20 v) is lehet.
A geprdok ragadozk, leginkbb a 40 kg alatti emlskkel tpllkoznak, pldul Thomson-gazellval s impalval. Ha a geprdok tbben vannak, gnra is vadsznak, klnsen a borjakra. Gyngytykot s vadnyulat is elejtenek olykor. Mg a tbbi nagymacska fknt jjel vadszik, a geprd nappali vadsz. Leggyakrabban kora reggel vagy alkonyatkor nz lelem utn, amikor nincs meleg, de mg elg vilgos van. A geprdok inkbb hagyatkoznak ltsukra, mint szaglsukra. A zskmnyt lopva kzeltik meg 10–30 mterre, azutn tmadnak. A farkukat hasznljk egyenslyozsra, szksg esetn gy les kanyarokat is be tudnak venni. A hajsza gyakran kevesebb, mint egy percig tart, s ha a geprd elhibzza, inkbb felhagy az ldzssel, hogy ne vesztsen energit. A msik ok, amirt feladja az ldzst, hogy olyan szinten felgyorsul, hogy teste nagy mennyisg energit veszt. Testhmrsklete ilyenkor olyan magasra emelkedik, hogy az ldzs folytatsa az letbe is kerlhet. Ezrt pihennek mg akkor is a geprdok, ha elejtettk a zskmnyt. Nagyjbl a hajszk fele jr sikerrel. ldozatt gy li meg, hogy az ldzs alatt elbuktatja, majd addig harapja a torok als rszt, amg az meg nem fullad, mivel nem elg ers, hogy eltrje f zskmnyllata, a gazella nyakt. Ezutn elkezdi felfalni zskmnyt olyan gyorsan, amennyire csak lehetsges, hogy megelzze a kzelben tartzkod oroszlnokat s hinkat.
A geprd elterjedsi terlete
Vadon l geprdok elssorban Afrikban tallhatak, m korbban szak-Indira is kiterjedt az lhelyk. Vadrk kamers csapdk segtsgvel nemrg talltak megmaradt pldnyokat Irn terletn, s igyekeznek megvni ezeket az llatokat. Hajdann arisztokrata csaldok hziastottk ket s ugyangy hasznltk antilopvadszatra, ahogy azt mg mindig teszik az agarakkal. Eltekintve attl a nagyjbl 200 egyedtl, mely az irni Horaszn tartomny terletn l, a geprdok elterjedse mra egyrtelmen Afrikra korltozdott.
A geprdnak (Acinonyx jubatus) t alfaja ltezik: ngy Afrikban s egy zsiban. A veszlyeztetett alfaj, az Acinonyx jubatus venaticus csak Irnban fordul el. 1990-ben a Times of India cm lapban beszmoltak Kelet-Indiban ltott geprdrl. Van r esly, hogy nhny pldny mg maradt Indiban, m ez elgg ktsges. Az utbbi vtizedben rkeztek beszmolk az zsiai geprdrl Pakisztn dli rszrl, Beludzsisztn tartomnybl is.
A geprdok jobban kedvelik a nylt terleteket, pldul a flsivatagot, a szavannt s a boztos sksgokat.
A geprdokra jellemz az alacsony genetikai vltozkonysg, s gyakran fordul el a magas abnormlisspermium-mennyisg. A rokonsgban nem ll geprdok kztt vgzett brtltets is ezt mutatja, hiszen a donor brt nem veti ki magbl a msik pldny teste. Ez azrt lehetsges, mert az utols jgkorszak alatt vgbement genetikai torldst kvet hosszadalmas idszak alatt egyfajta beltenyszet alakult ki.
A geprd valsznleg Afrikban alakult ki, a miocn kor alatt (26 milli – 7,5 milli vvel ezeltt), mieltt eljutott volna zsiba. Az amerikai Laboratory of Genomic Diversity (National Cancer Institute, Frederick, Maryland, USA) kutati, Warren Johnson s Stephen O’Brien ltal vezetett jabb kutatsok szerint az sszes ltez macskafle kzs se zsiban, kb. 11 milli vvel ezeltt alakulhatott ki. Ez az eredmny megvltoztathatja s tkletestheti a geprd fejldsrl alkotott ismereteinket.
A mra kihalt rokon faj, az Acinonyx pardinensis (pliocn korszak), sokkal nagyobb volt, mint a mai geprdok s Eurpban, Indiban s Knban lt, akrcsak az Acinonyx intermedius (kzp-pleisztocn peridus). A kihalt Miracinonyx nemnek szintn geprdszer alkata volt, m a nemrgiben vgzett DNS-vizsglat kimutatta, hogy a Miracinonyx inexpectatus, Miracinonyx studeri s a Miracinonyx trumani (a ksi pleisztocn kor elejn), amelyek szak-Amerikban ltek s „szak-amerikai geprdknt” vltak ismertt, nem a geprddal, hanem inkbb a pumval llnak kzeli rokonsgban.
[szerkeszts] Sznvltozatok, mutcik
A kirlygeprdot elszr 1926-ban Zimbabwben jegyeztk fel. 1927-ben Reginald Innes Pocock termszettuds kln fajknt sorolta be, m bizonytkok hinyban ezt az lltst 1939-ben trltk. 1928-ban egy Lord Rothschild ltal vsrolt brn gy talltk, hogy mintzatban a kirlygeprd s a pettyes geprd kztt ll, s Abel Chapman gy tlte meg, hogy ez a pettyes geprd egy sznvltozata. 1926 s 1974 kztt 22 ilyen brt talltak. 1927 ta vadonban l kirlygeprdrl tszr szmoltak be. Habr nagyon jellegzetes brk rkeztek Afrikbl, l kirlygeprdot csak 1974-ben tudtak lefnykpezni a dl-afrikai Krger Nemzeti Parkban. Egy 1975-ben vezetett expedci alkalmval Paul s Lena Bottriell kriptozoolgusok fnykpeztek le egy egyedet, amelyet kitms cljbl el is ejtettek. Nagyobbnak tnt, mint egy pettyes geprd s bundjnak is ms szerkezete volt. 1986-ban egy msik vadon l pldnyrl rkezett bejelents – 7 v utn az els. 1987-ben 38 pldnyt tartottak szmon, a legtbbet lenyzott br formjban.
A kln faj nzett 1981-ben vetettk el, amikor Dl-Afrikban a De Wildt Geprd Kzpontban kirlygeprd szletett. 1981 mjusban kt pettyes geprd nstny ellett meg, s mindkt alomban volt egy kirlygeprd. A nstnyeket egy a vadonban befogott hmmel proztattk, mely a Transvaal terletrl szrmazott (ahol a kirlygeprdot is feljegyeztk). A kzpontban ksbb tovbbi kirlygeprdok is szlettek. Ezt a mutcit Zimbabwben, Botswanban s Dl-Afrika Transvaal tartomnynak szaki rszben is feljegyeztk.
A gyapjas geprd a geprdok egy olyan vltozata, melynek hosszabb, srbb bundja van. Szmtalanszor szmoltak be rla, s sokig kln fajnak hittk. A jelentsek az 1800-as vekbl szrmaznak, amikor a szokatlan egyedeket inkbb lelttk, minthogy lve fogsgba ejtettk volna, s gy ktsgtelenl eltntettk a mutcit. A gyapjas geprdoknak vastagabb testk s ersebb lbaik voltak, mint a kznsges geprdoknak – gy vltk, ezt csupn a hossz szr okozta optikai csalds. Sr, gyapjas szrzettel rendelkeztek, klnsen a farok s a nyak krnykn, ahol nyakszrzetet vagy srnyt alkottak. A hossz bunda miatt az tlagos pettyes geprd mintzata alig volt kivehet s az llatok szne halvny srgsbarna volt stt, kerek foltokkal. A macskaflknl a hossz bundt egy recesszv (rejtett) gn okozza, gy a gn mg mindig jelen lehet nhny egyedben. Mivel azonban a geprd gnllomnya szokatlanul egyforma, a hosszszr geprdok hinya azt jelentheti, hogy a mutci nagy valsznsggel kihalt.
1877-ben a londoni Zoolgiai Trsasg tagja, Philip Sclater rta le az llatkert akkori szerzemnyeit: „Leginkbb egy geprdhoz hasonlt, m testben ersebb, rvidebb, ersebb lbai vannak, s sokkal vastagabb farka. Amikor feln, valsznleg nagyobb lesz egy geprdnl, s mr most is nagyobb, mint ezen llatok birtokunkban lev hrom pldnya. A bundja sokkal gyapjasabb s sr, mint a geprd, mely fknt a fleken, srnyen s farkon szlelhet. Az egsz teste halvny krmszn, a hastjkon s az als rszen halvnyabb, m a kerek, stt, vrsesbarna foltok az egsz testet lefedik, belertve a hasat is. Nyoma sincs azoknak a fekete pettyeknek, mely olyan feltn a geprdok sszes vltozatnl, melyeket valaha lttam, sem a jellegzetes fekete vonalaknak a szj s a szem kztt.”
Habr foltosnak rta le, a geprdot brzol festmnyen az llat pettyes, s a mvsz hibsan „szemvonallal” brzolta, mely a szban forg egyeden nem volt lthat. 1878-ban tettek jelentst a msodik gyapjas geprdrl, mely egy kitmtt pldny a Dl-afrikai Mzeumban. Mind a londoni, mind a dl-afrikai egyedekrl szl beszmol Beaufort Westtl szrmazik. 1884-ben egy harmadik brt hoztak ugyanarrl a terletrl, melyrl gy gondoltk, hogy mg kevesebb pettye van s kicsivel kisebb az elzeknl. Az 1880-as vekre a trfeavadszok kipuszttottk a gyapjas geprdot.
A Harmsworth Natural History-ban (1910) R. Lydekker rt a „vadszgeprdrl”, amely a kvetkezkben klnbztt az tlagos geprdtl: „A dl-afrikai vadszleoprd abban klnbzik az indiai egyedektl, hogy teste tmzsibb, vastagabb farka s srbb, gyapjasabb bundja van, a szr a nyakon, a fleken s a farkon a leghosszabb.” Ezt a gyapjas „vadszleoprdot” lerja kln fajknt sorolja be (Cynaelurus lanius), m ez leginkbb csak egy helyi alfaj volt, amelynek megklnbztet neve C. jubatus guttatus.
Ms ritka sznvltozatok is elfordulnak, ilyenek a tarka geprdok, melanzisos (fekete) geprdok, albn (fehr) geprdok s szrks szn geprdok. A legtbb ilyen sznvltozatrl az indiai geprdok esetben tettek emltst, fknt a vadszatra tartott, fogsgba ejtett egyedeknl.
A feljegyzsek szerint az indiai mogul uralkodnak, Dzsahangirnak egy fehr geprdot ajndkoztak 1608-ban. Tuzuk-i-Dzsahangiri, az uralkod emlkirataiban szmol be errl az esetrl, uralkodsnak harmadik vben: „Rdzsa Bir Szingh Deo hozott nekem egy fehr geprdot, hogy megmutathassa azt. Habr ms teremtmnyeknek, madaraknak s ragadozknak egyarnt van fehr vltozatuk ... mgsem lttam mg soha fehr geprdot. Pettyei, melyek (leginkbb) feketk, kk sznek voltak s fehr bundjban szintn volt valami kkes rnyalat.” Ez valsznleg egyfajta csincsilla tpus mutci volt, amely korltozza a pigmentmennyisget a szrben. Habr a pettyeket fekete pigmentanyag kpezi, a pigmentci hinya elmosdott, szrks hatst kelt. Dzsahangir agrai fehr geprdja mellett Beaufort West is emltst tett „fellp albinizmusrl”, Guggisberg alapjn.
„Nature in East Africa” cm levelben H. F. Stoneham emltst tett melanzisos geprdrl (fekete alapon „szellemszer” mintval) Kenya Transz-Nzoia krzetben, 1925-ben. Vesey Fitzgerald is ltott melanzisos geprdot egy pettyes geprd trsasgban Zambiban. Vrs (eritrites) geprdoknl aranyszn alapon stt homokszn pettyek vannak. A krmszn (isabelline) geprdoknak halvny vrs pettyeik vannak fak alapon. Nhny sivatagos terleten l geprd szokatlanul halvny szn. Valsznleg gy jobban tudjk lczni magukat s ezrt eredmnyesebben vadsznak, s mg valsznbb, hogy prosodsnl trktik ezt a fak sznvltozatot. Kk (mltai kk vagy szrke) geprdokat klnfle varicikban jegyeztek fel, pldul fehr geprdokat szrkskk pettyekkel (csincsilla tpus) vagy halvnyszrke geprdokat sttszrke pettyekkel (mltai kk mutci). Feljegyeztek mr egy pettyek nlkli geprdot is Tanzniban, 1921-ben (Pocock), ennek csupn a nyakn s htn ltszott nhny petty, s azok is szokatlanul kicsik voltak.
A geprd bundja rgebben sttusszimblumnak szmtott. Napjainkban megntt a faj gazdasgi jelentsge az koturizmus miatt, s ma mr az llatkertekben is gyakorinak mondhat. Mivel a geprdok kevsb agresszvek s veszlyesek, mint a tbbi nagymacska, a klykket nha hzillatknt adjk el. Ez a fajta kereskedelem illeglis, mivel a nemzetkzi egyezmnyek tiltjk a vadllatok vagy a kihals szln ll fajok magntulajdonban tartst.
A geprdokat korbban vadsztk, s nha napjainkban is vadsszk, mivel a helyi fldmvesek gy vlik, hogy puszttjk a jszgot. Amikor a fajt veszlyeztetett nyilvntottk, kampnyokat indtottak annak rdekben, hogy megprbljk felvilgostani a parasztokat s rbrni ket a geprdok megvsra. A jelenlegi bizonytkok azt igazoljk, hogy a geprd, ha teheti, inkbb nem tmadja s eszi meg a haszonllatokat, hanem sokkal jobban kedveli a vadhst, azonban lhelyei rszben mezgazdasgi terletekkel is egybeesnek, ami tovbbi konfliktushoz vezethet.
Az kori egyiptomiak hzillatknt tartottk, megszeldtettk s vadszatra kpeztk ki a geprdokat. Az llatokat alacsony oldalfal kocsikon vittk ki a vadszmezre vagy lhtrl vezettk sisakban s a szemket bektve. Przon tartottk ket, amg a kutyk felhajtottk a zskmnyt. Amikor az ldozat mr elg kzel volt, elengedtk a geprdokat s szemfedjket eltvoltottk. Ez a hagyomny az kori perzsk krben is divatos volt, s India-szerte is elterjedt. Ezt a gyakorlatot a huszadik szzadi indiai hercegek is folytattk: a geprdok a fensgessget s elegancit jelkpeztk.
A trtnelem sorn ms orszgok uralkodi is tartottak geprdot hzillatknt, pldul Dzsingisz kn s Nagy Kroly. Az utbbi arrl volt hres, hogy palotjt geprdokkal npestette be. Az 1930-as vek tjn Abessznia uralkodja, Hail Szelasszi gyakran fotztatta magt przon tartott geprdjval.
25 afrikai orszgban krlbell 12 400 geprd l vadon, tbbsgk Nambiban, mintegy 2500 egyed. Valsznleg tovbbi 100–200 egyed maradt fenn Irnban.
A geprdklykk halandsga nagyon magas a genetikai tnyezk s a geprddal verseng olyan ragadozk miatt, mint az oroszln s a hina. Nhny biolgus gy gondolja, hogy tl nagy a beltenyszet ahhoz, hogy eredmnyesen szaporodhassanak. A mestersges megtermkenytssel vgzett tenyszprogramok ugyanakkor vilgszerte szmos llatkertben sikerrel jrtak.
A Termszetvdelmi Vilgszvetsg (IUCN) Vrs listja szerint a geprd afrikai alfaja sebezhet sttusz, az zsiai alfaja pedig kihalban van. A geprd az amerikai CITES (Egyezmny a veszlyeztetett vadon l nvny- s llatfajok nemzetkzi kereskedelmrl) veszlyeztetett llatfajokat felsorol, I. fggelkben is szerepel.
|